ΣΠΟΡ

Στον τελικό του Κυπέλου ο Προμηθέας Πατρών (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Προμηθέας Πατρών προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην Ιστορία του (η πρώτη ήταν το 2020) σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας.

Η αχαϊκή ομάδα πέρασε με νίκη (76-69 στην παράταση) από τη Θεσσαλονίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Ο αντίπαλος του πελοποννησιακού συγκροτήματος θα προκύψει μετά από τα δύο παιχνίδια που θα διεξαχθούν, αρχικά με τον προημιτελικό Παναθηναϊκός-Περιστέρι κι εν συνεχεία με το νικητή της αναμέτρησης απέναντι στο Λαύριο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορά 7 πόντων στο 9ο λεπτό (11-18), ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι (16-18) στο 12΄, αλλά με επιμέρους σκορ 13-4 ο Προμηθέας έφτασε στο 31-22 στο 17΄.

Με Κακλαμανάκη και Λοβ να ηγούνται της επίθεσης, ο ΠΑΟΚ μείωσε ξανά στους 3 πόντους (26΄ 36-39), αλλά οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, με όπλο την πιεστική άμυνα, έδωσαν διψήφια τιμή στη διαφορά (36-46) στο 28΄.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν όμως διαφορετικό. Με τον Λοβ να δίνει πρώτος το σύνθημα της αντεπίθεσης, ο «Δικέφαλος» βελτιώθηκε σε άμυνα κι επίθεση, ο Γκρίφιν μπήκε αργότερα στην εξίσωση και με 14-2 οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν 50-48 στο 32΄.

Ο Προμηθέας δεν κάμφθηκε πάντως, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και στο 35΄ ήταν πάλι μπροστά στο σκορ, με 56-51. Με τον Μπιτς να ευστοχεί από τα 6,75 και κάρφωμα του Γκρίφιν, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (58-58).

Ο Τζέριαν Γκραντ έκανε το 60-58 για τον Προμηθέα, ο Γκρίφιν ισοφάρισε στα 27΄΄ πριν το τέλος, σε 60-60, με το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο μίλησε ο Δημήτρης Αγραβάνης, που με δύο μεγάλα τρίποντα έστειλε τον Προμηθέα στο 43΄ στο +6 (64-70), δίνοντάς του, ουσιαστικά, το εισιτήριο για τον τελικό.