ΣΠΟΡ

Παράδοση στη Μαδρίτη για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε στο παιχνίδι για 29 λεπτά, αλλά η καταστροφική τέταρτη περίοδος οδήγησε τους «πράσινους» σε βαριά ήττα από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη με 78-96, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο γνώρισε τη δωδέκατη ήττα της, υποχώρησε σε 14-12 και δεν αισθάνεται πια σιγουριά για την έκτη θέση, αντίθετα με τη «βασίλισσα» που έφτασε στο 20-6 με την πέμπτη συνεχή νίκη της και «αγκάλιασε» τη δεύτερη θέση.

Μετά το 5-5 στο 3ο λεπτό, η Ρεάλ έτρεξε σερί 10-0 για το 15-5 στο 5΄, την οποία και συντήρησε ως το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (27-16), με πρωταγωνιστή τον Αργεντινό Ντεκ.

Με τρίποντα των Ράουτινς και Ράις ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 32-24 στο 12΄, αλλά δύο σουτ του Ρούντι κι ένα του Κάρολ πίσω από τα 6,75 μέτρα έφεραν το 38-26 στο 14΄, για να κλείσει το ημίχρονο με 48-41.

Με διάρκεια στην επίθεσή του, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε τρεις φορές στην τρίτη περίοδο στο -3 (58-55 στο 25΄, 60-57 στο 26΄, 68-65 στο 28΄), αλλά οι αμυντικές αδυναμίες του χτυπήθηκαν ανηλεώς από τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο.

Με τρίποντο του Ρούντι έγινε το 73-65 στο 30΄, Καμπάτσο και Τόμπκινς συνέχισαν τη ραψωδία έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με ένα επιμέρους σκορ 10-4 η Ρεάλ έκανε το 83-69 στο 33΄, δρομολογώντας την τελική έκβαση της αναμέτρησης.