ΣΠΟΡ

Λάρισα – Παναθηναϊκός 84-77: Ιστορική νίκη για την ομάδα του Τακιανού

Η Λάρισα, με απίθανη εμφάνιση, επιβλήθηκε με 84-77 του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε (1-1) τη σειρά των ημιτελικών της Basket League σημείωνοντας τη σπουδαιότερη νίκη της ιστορίας της.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έδειξε ότι άξια βρίσκεται στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε διαρκώς το σκορ μετά τα πρώτα έξι λεπτά.

Το επόμενο ματς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή 3/6 στο ΟΑΚΑ.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο double score (4-8) με τον Παπαγιάννη στο 4ο λεπτό. Οι Λαρισινοί έκαναν την ανατροπή και με σερί 10-0 προηγήθηκαν με 14-8 με εύστοχο τρίποντο του Μούντι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-11 με εύστοχο τρίποντο του Γκριν ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου. Με νέο τρίποντο του Γκριν και μία εύστοχη βολή του Έβανς διαμορφώθηκε το 26-13 της πρώτης περιόδου.

Η Λάρισα ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού συνέχισε να είναι εξαιρετικά εύστοχη και προηγήθηκε με 21 πόντους (38-17) με τρίποντο του Καράμπελα, 6:28 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 26 πόντους (43-17) με 2/2 βολές του Καράμπελα και τρίποντο του Μπέρζινς. Ο Παναθηναϊκός με σερί 8-0 μείωσε σε 43-25 με τον Μέικον. Το τριφύλλι πλησίασε ακόμη περισσότερο (47-36) με δύο σερί τρίποντα του Μέικον. Ένα εύστοχο τρίποντο του Γκριν και ένα δίποντο του Παπαγιάννη διαμόρφωσαν το 50-38 του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Παπαπέτρου η ομάδα του Γιώργου Βόβορα μείωσε σε μονοψήφια (50-41) διαφορά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του Μούντι και εύστοχη προσπάθεια του Μάριτς για δύο πόντους η Λάρισα έφτασε στο 55-41 με τον Σαντ Ρος να σκοράρει για το τριφύλλι μετά από αρκετή ώρα.

Με εύστοχη βολή του Γκριν η ομάδα του Φώτη Τακιανού προηγήθηκε με 60-47 με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν αντίδραση. Με εύστοχο τρίποντο του Μποχωρίδη και επιτυχημένο ποστάρισμα του Κασελάκη ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 62-57 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 64-60 στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά η Λάρισα είχε απάντηση με καλάθι και φάουλ του Μούντι. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα μείωσε σε 73-70 με έξι σερί πόντους του Μέικον.

Ο Κρουμπάλι έφερε τη διαφορά στους πέντε πόντους αλλά ο Παπαπέτρου απάντησε με εύστοχο τρίποντο. Με 2/2 βολές του Κρουμπάλι και εύστοχο τρίποντο του ίδιου παίκτη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 80-73 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει με βολές του Μέικον. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα το τριφύλλι δε μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω με τη Λάρισα να παίρνει μία τεράστια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-38, 62-57, 84-77

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 16 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Καράμπελας 7 (1), Μπέρζινς 5 (1), Μάριτς 10 (5/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μούντι 14 (3/5 δίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χάντσον 7 (1), Τσαϊρέλης 6 (3/7 δίποντα), Γκριν 19 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μέικον 27 (6/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 19 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ, Σαντ-Ρος 9 (1), Σίβα, Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 4 (1/10 σουτ), Έβανς 3