ΣΠΟΡ

Euroleague: «Απών» ξανά ο Παναθηναϊκός εκτός έδρας

Τρίτη ήττα οι «πράσινοι», από την Αναντολού Εφές στην Πόλη με 78-62

Κατώτερος των περιστάσεων ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα στην Πόλη από την Αναντολού Εφές με 78-62 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Euroleague, προβληματίζοντας σε ένα ακόμη εκτός έδρας ματς με την εμφάνισή του, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Το σύνδρομο που έχει το «τριφύλλι» μακριά από το ΟΑΚΑ δεν λέει να απομακρυνθεί. Ο αγωνιστικός «Γολγοθάς» της ελληνικής ομάδας στο δεκαήμερο που ακολουθεί ξεκίνησε με ήττα από αυτές που αποκαλούνται «με κάτω τα χέρια». Ήδη από το πρώτο κιόλας 20λεπτο η διαφορά υπέρ των Τούρκων «εκτοξεύθηκε» στο +16 (44-28), γεγονός που δεν επέτρεψε στους «πράσινους» να απειλήσουν ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος.

Η είσοδος του Θανάση Αντετοκούνμπο στο τρίτο 10λεπτο έδωσε λύσεις σε άμυνα κι επίθεση, η διαφορά μειώθηκε στο -10 (52-42), αλλά η ελληνική ομάδα δεν είχε διάρκεια και η περίοδος έκλεισε με την Αναντολού να προηγείται με 60-46.

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» το πολύ κακό πρώτο του ημίχρονο, την αστοχία του έξω από τα 6.75 (4/20 τρίποντα) και το γεγονός ότι ο παίκτης-βαρόμετρο της ομάδας, Νικ Καλάθης, δεν είχε στηρίγματα δίπλα του (ο Λάνγκφορντ τελείωσε το ματς με μόλις 4 πόντους, ο Λοτζέσκι 6, ενώ ο Παπαπέτρου είχε 9).

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού τραυματίστηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της 3ης περιόδου από ένα άτσαλο πέσιμο στο παρκέ και χρησιμοποιήθηκε από τον Πασκουάλ στα τρία τελευταία λεπτά της τελευταίας περιόδου.

Η χθεσινή ήταν η 3η ήττα (2η εκτός έδρας σε 3 ματς) για το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ που είδε την ομάδα του να μην παίζει καθόλου καλή άμυνα και να είναι απελπιστικά άστοχη από μέση και μακρινή απόσταση. Οι Τούρκοι έχουν κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα με 5 νίκες σε 7 ματς.

Ακολουθεί για τον Παναθηναϊκό το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την Α1, το απόγευμα της Κυριακής (18/10) στο ΟΑΚΑ, ενώ στη συνέχεια η «διαβολοβδομάδα» περιλαμβάνει δύο μάχες με ισπανικές ομάδες, με την Μπαρτσελόνα εντός και την Μπασκόνια εκτός έδρας.

Ο Μπομπουά με 19 πόντους, ο Μοερμάν με 17 και ο Ντάνστον με 14 έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στην πράσινη άμυνα. Από 11 πόντους πέτυχαν Καλάθης (είχε και 8 ασίστ) και Ντεσόν Τόμας.